Podhajecki Festyn Kresowy

opublikowano: 10-07-2018

W dniu 8 w Dziuplinie odbył się Podhajecki Festyn Kresowy, na którym pojawiło się wiele osób i ich potomków związanych z kresami wschodnimi, tu głównie z ziemią podhajecką ale nie tylko, bo nazwa „podhajecki” jest oczywiście umowna i odnosi się do przeszło 100 miejscowości byłego Powiatu Podhajeckiego z jego granic sprzed 17 września 1939 roku. Nie przypadkowo wybrano tu Dziuplinę na wspólne biesiadowanie, ponieważ to specyficzna i dumna ze swojego pochodzenia enklawa Podhajczan na Ziemi Oławskiej. Dlatego w ubiegłym roku właśnie w tej miejscowości Rada Sołecka Dziupliny i Towarzystwo Miłośników Ziemi Podhajeckiej zorganizowało VII Podhajecki Opłatek Kresowy.

Tego dnia po polowej Mszy Świętej dokonano poświęcenie odnowionego krzyża z tablicą upamiętniającą przyjazd 8 lipca 1945 roku wygnańców m.in. z Ziemi Podhajeckiej do Dziupliny oraz wmurowanych kamieni z kościła pw. Trójcy Przenajświętszej w Podhajcach oraz ze wsi Wiśniwowczyk (woj. tarnopolskie).

Biesiadnikom dodatkowo czas uatrakcyjniła loteria fantowa, występ grupy kabaretowej Paka Rycha z Bytomia oraz występ zespołu Czekolada z Podhajec. Po występach artystycznych przyszedł czas na wspomnienia i zabawę taneczną, która trwała do późnych godzin wieczornych.

D.S.

Podhajecki Festyn Kresowy

Podhajecki Festyn KresowyPodhajecki Festyn KresowyPodhajecki Festyn KresowyPodhajecki Festyn KresowyPodhajecki Festyn Kresowy

dodaj komentarz dadaj komnentarz

strona główna strona główna

więcej na: OSI - OLAWA.INFOWaszym zdaniem (komentarzy: 0. )

24.OLAWA.INFO - MOBILE - więcej na: OSI - OLAWA.INFO