24.OLAWA.INFO - Oława aktualności - OSI szybkie i lekkie


Mieszkańcy protestują przeciwko budowie masztu

opublikowano: 09-08-2018

W dniu 7 sierpnia w Sali Rajców Urzędu Miejskiego w Oławie odbyło się spotkanie mieszkańców os. Zaodrza i os. Chrobrego z radnymi Rady Miejskiej i burmistrzem Tomaszem Frischmannem. Spotkanie dotyczyło budowy masztu telefonii komórkowej, który ma zostać wzniesiony przy ul. Nadbrzeżnej. Zdaniem okolicznych mieszkańców inwestycja ta będzie miała negatywny wpływ na ich zdrowie a także obniży wartość ich nieruchomości. Kwestia budowy tego obiektu była także poruszana podczas lipcowej sesji Rady Miejskiej, podczas której Urząd Miejski poinformował, że umorzył procedurę wydania decyzji środowiskowej, gdyż konstrukcje tego typu zgodnie z obowiązującym i przepisami jej nie wymagają. W całej Unii Europejskiej wznoszenie tego typu obiektów zostało mocno uproszczone, także w Polsce, gdzie ustawa mówi, że antenowa konstrukcja wsporcza oraz instalacja radiokomunikacyjna nie są ani obiektami ani urządzeniami budowlanymi. W praktyce oznacza to, że stacje te traktowane są jako urządzenia typowo techniczne, które nie wymagają żadnych formalności budowlanych. Często więc się zdarza, że są one wznoszone mimo sprzeciwu okolicznych mieszkańców.

Podczas spotkania mieszkańcy starali się wykazać, że maszt będzie negatywnie oddziaływał na otoczenie. Zarówno radni jak i burmistrz ostatecznie zadeklarowali chęć pomocy mieszkańcom w rozwiązaniu tego problemu.

Trzeba jednak zauważyć, ze maszty tego typu nie są niczym nowym w Oławie, podobne konstrukcje, do tej oprotestowywanej, powstały po drugiej stronie mostu na rz. Odrze, nadajniki telefonii komórkowej zlokalizowane są także na wielu wysokich obiektach w Oławie. Z jednej strony wiemy, że każdy użytkownik smartfona chce mieć jak najlepszy zasięg i dostęp do najnowszych technologii, to z drugiej jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że Miasto nie prowadzi ewidencji tego typu nadajników, ich ilości i mocy i w związku z tym nikt nie bada ich łącznego wpływu na otocznie.

D.S.

Mieszkańcy protestują przeciwko budowie masztu

Mieszkańcy protestują przeciwko budowie masztu

dodaj komentarz dadaj komnentarz

strona główna strona główna

więcej na: OSI - OLAWA.INFOWaszym zdaniem (komentarzy: 17. )
~ kandydat ( gość )
KWW OŁAWSKA ZJEDNOCZONA PRAWICA nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek partią polityczną a już na pewno nie z PiS ani Peło!
~ aron ( gość )
PiS to nie prawica
~ arek ( gość )
widziałem dzisaj na fecebooku że komitet zarejestrowała Oławska Zjednoczona Prawica, wiecie coś? to z PISu?
~ Todek ( gość )
Co z Burmistrzem ? Po prostu podstawić taczkę pod Ratusz i wywieść go do utylizacji do GAĆ ,bo tylko na to się naddaje !! !
~ Yanick ( gość )
Ten obszar nie ma MPZP. Burmistrz będzie musiał rozstrzygać poprzez dwz. Zobaczymy?
~ sobieski ( gość )
Już niedługo bo 21. października będzie można wyrazić swoje zdanie w sprawie budowy masztu telefonii komórkowej udając się do urn wyborczych z myślą kto nam zgotował taki los?
~ olawianin ( gość )
a co z burmistrzem, nadaje sie do sprzedawania gwozdzi.
Film ze zdychajacymi kroami to SZOK !! !!
~ Do obiektywny wyborca ( gość )
Wszyscy radni są beznadziejny i z BBS i z PO i z PiS bo czym niby wyróżnił się wieczny radny od sklepu ? Tutaj trzeba nowych, młodszych ludzi, a nie pamiętających dobrze PZPR.
~ obiektywny wyborca ( gość )
Ja. jak widzę naszych rajców szczególnie tych z BBS/PO ( dwoje rajców tych najstarszych wiekiem i zasiedzeniem stoi oczywiście murem za burmistrzem) którzy nagle po awanturze medialnej deklarują pełne wsparcie a nawet proponują jedność w obronie mieszkańców, to ręce opadają. Szczególnie radny Markowski który w tej kadencji nie błyszczący zbytnią aktywnością z wielkim przejęciem oferuje swoją pomoc bo kiedyś tam mieszkał ?
Szanowni rajcy, gdzie byliście, jak zapadały decyzje w sprawie tych anten , czyżby burmistrz nie informował radę o takim przedsięwzięciu, przecież co miesiąc na sesji spowiada się przed radą ze swej działalności ?? ?? :O
~ Walenty ( gość )
Nie komentujcie słów (...) nieznającego J. Polskiego , " cherbaciarza " .
~ Rolf Michałowski ( gość )
Udowodniono, że promieniowanie masztów telefonii komórkowej powoduje raka

Opublikowany w tym tygodniu raport naukowców z Włoch przedstawia wyniki przeprowadzonych na wielką skalę badań nad szczurami laboratoryjnymi, wystawionymi na promieniowanie masztów telefonii komórkowej. Mówiąc w skrócie: infrastruktura telefonii komórkowej sprzyja chorobom nowotworowym.

Ramazzini Institute jest jedną z najbardziej znanych naukowych kooperatyw, która od dwudziestu lat zajmuje się badaniem przyczyn chorób nowotworowych, diagnostyką i poszukiwaniem skutecznych terapii. To właśnie badacze tego instytutu przedstawili w branżowym periodyku Enviromental Research wyniki badań na szczurach wystawionych na promieniowanie elektromagnetyczne charakterystyczne dla telefonii komórkowej.

W prowadzonych od 2005 roku badaniach wykorzystano 2448 szczurów ze szczepu Sprague-Dawley, które od okresu płodowego do naturalnej śmierci były wystawione na typowe, środowiskowe promieniowane masztów telefonii komórkowej przez 19 godzin na dobę – w paśmie 1800 MHz, w polach o natężeniu 5, 25 i 50 V/m. Naukowcy podkreślają, że wszystkie te dawki promieniowania, włącznie z 50 V/m, są sporo poniżej amerykańskich norm FCC, co oznacza, że ludzie mogą być na nie legalnie wystawieni.

Po 13 latach obserwacji można powiedzieć co następuje:
• Wśród samców szczurów wystawionych na najwyższy poziom promieniowania (50 V/m) zaobserwowano statystycznie znaczący wzrost zachorowalności na rzadki nowotwór Schwannoma (nerwiak osłonkowy), zlokalizowany najczęściej w sercu.
• Wśród samców i samic wystawionych na najwyższy poziom promieniowania zauważono wzrost częstotliwości występowania rozrostu (hiperplazji) komórek Schwanna (komórek glejowych układu nerwowego), choć nie było to statystycznie znaczące.
• Wśród samic wystawionych na najwyższy poziom promieniowania zauważono wzrost częstotliwości występowania złośliwych glejaków, choć też nie było to statystycznie znaczące.

Obserwacje naukowców z włoskiego instytutu potwierdzają nieco wcześniej przeprowadzone badania Amerykanów, w ramach Narodowego Programu Toksykologii (NTP). Tam też zauważono występowanie nerwiaka osłonkowego u samców szczurów narażonych na wysoki poziom promieniowania.

Profesor toksykologii Jose Domingo, redaktor naczelny Enviromental Research, podkreślił wagę opublikowanych badań. Stwierdził, że to liczący się wkład w literaturę, który uzasadnia obawy przed promieniowaniem elektromagnetycznym stacji bazowych i masztów telefonii komórkowych.

Jego opinię potwierdza wielu innych ekspertów: dr Lennart Hardell, epidemiolog i onkolog ze szpitala uniwersyteckiego w Oerebro w Szwecji mówi otwarcie: wyniki badań w ramach NTP, w połączeniu z badaniami Instytutu Ramazzini dostarczają mocnych dowodów na rzecz uznania promieniowania elektromagnetycznego jako czynnika rakotwórczego. Z kolei profesor Anthony B. Miller, wieloletni doradca Światowej Organizacji Zdrowia, stwierdził, że dowody wskazujące na to, że komunikacja bezprzewodowa jest rakotwórcza są coraz mocniejsze i nie mogą być dłużej ignorowane. Samo przebywanie w pobliżu masztów telefonii komórkowej stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Sytuacja jest zdaniem naukowców szczególnie niepokojąca w świetle planów budowania sieci 5G, w których niewielkie stacje bazowe mają być rozmieszczone co 300 metrów na każdej ulicy, w każdym mieście. Za ich sprawą mieszkańcy będą stale wystawieni na promieniowanie, grożące im nowotworami i innymi chorobami, takimi jak nadwrażliwość na pola elektromagnetyczne.

Źródło: dobre programy.pl, wykol.pl

W sprawie wiatraków rząd PiS zaprowadził porządek, zabraniając ustawowo stawiania wiatraków bliżej niż 2 km od zabudowań. W powiecie oławskim trudno będzie o takie miejsce.
~ Do Olawiak ( gość )
Nie rób z siebie durnia, zanim coś napiszesz to zastanów się.....oczywiście, że badania potwierdziły o szkodliwości takowych masztów, ostatnie 13 letnie przedstawił Włoski Instytut.
~ do ciekawskiego ( gość )
A jaki to problem MPZP zmienić?
~ ciekawski ( gość )
Pytanie do władz miasta; czy w planie zagospodarowania przestrzennego dla terenu Zaodrza były przewidziane tego typu budowle?
~ Sumienie ( gość )
,, ..... Zarówno radni jak i burmistrz ostatecznie zadeklarowali chęć pomocy mieszkańcom w rozwiązaniu tego problemu....."

To wstrzymajcie inwestycję i nie mydlijcie ludziom oczy.
..... za idiotów Ich macie?
~ do Olawiaka ( gość )
Jak ci to lotto, to po co kadzisz na tym forum i nie mundruj się. Taki maszt spowoduje że te nieruchomości stracą na wartości , bo kto o zdrowych zmysłach zechce tam się osiedlić :-/
~ Olawiak ( gość )
Przestańcie przesadzac z tym masztem co wam przeszkadza nic nigdzie nie jest udowodnione i potwierdzone a szum robicie jakby groziła nam kolejna reaktywacja redaktora w Czarnobylu.Bez jak a maszt prędzej czy później i tak powstanie,czy si e wam podoba czy nie zapozno na wasze żale .sam mieszkam niedaleko inwestycji mam male dzieci i szczerze wiem dużo na ten temat i jest po cherbacie.Szczerze mi to lotto.Dziwie się ze jesczje era średnio wieczna jest w Oławie

24.OLAWA.INFO - MOBILE - więcej na: OSI - OLAWA.INFO